Lublin 20-855 ul. Melomanów 1 lok 3 81 759 55 09

Chirurgia stomatologiczna jest ratunkiem dla pacjenta, którego zdrowie narażone jest poprzez zaawansowane choroby zębów oraz jamy ustnej. Przywrócenie zdrowia w obszarze jamy ustnej jest dla nas absolutnym priorytetem. W naszym gabinecie stawiamy na objęcie opieką i wsparcie lekarza stomatologa każdego z pacjentów, gdyż wierzymy, że tylko tak możliwe staje się uniknięcie strachu i osiągnięcie maksymalnego komfortu — niezależnie od typu zabiegu.

 

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

 

Chirurgia stomatologiczna realizuje zabiegi związane z operacyjnym usuwaniem stanów patologicznych jamy ustnej. Charakteryzują się one wysokim stopniem inwazyjności. Chirurg stomatolog wykonuje zbiegi takie jak usuwanie ósemek, podnoszenie dna zatoki szczękowej, resekcja wierzchołka korzenia zęba czy też hemisekcja.

Usuwanie (ekstrakcja) ósemek

 

Usuwanie ósemek, czy też jak bywa nazywany ten zabieg, ekstrakcja ósemek, to zabieg stomatologiczny, którego istotą jest usunięcie trzeciego zęba trzonowego.Usuwanie jest zalecane w momencie, gdy ósemki mogą faktycznie wpłynąć na ustawienie zębów w łuku zębowym, powodują poważne dolegliwości bólowe, czy też ich wyleczenie jest trudne. Należy jednak pamiętać o tym, że decyzja dotycząca tego, czy zostanie wykonane usuwanie ósemek należy wyłącznie do stomatologa.

Czy usuwanie ósemek boli?

 

Usuwanie ósemek zawsze jest wykonywane po podaniu znieczulenia. Odbywa się to zwykle w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu zabieg jakim jest usuwanie ósemek, jest bezbolesny dla pacjenta. Uniknięcie dolegliwości bólowych jest kluczowe dla uniknięcia dyskomfortu pacjenta.

 

Wskazania do ekstrakcji

 

Spośród najważniejszych wskazań do wykonania ekstrakcji możemy wyróżnić:

  • Choroby tkanek twardych zębów
  • Obecność zębów nienadających się do podjęcia leczenia kanałowego lub protetycznego
  • W niektórych przypadkach może to być konieczność podjęcia się leczenia ortodontycznego.

Podniesienie dna zatoki szczękowej

 

Wykonanie zabiegu, jakim jest podniesienie dna zatoki szczękowej jest rozwiązaniem pozwalającym na uzupełnienie kości w okolicy zatoki szczękowej stosując materiały kościotwórcze. Tak zwany sinus lift może być wykonany przy pomocy jednej z dwóch dostępnych metod: otwartej i zamkniętej.

Pierwsza z nich jest znacznie bardziej inwazyjna. Chirurg uzyskuje dostęp do zatoki szczękowej poprzez wytworzenie otworu w kości otaczającej zatokę, następnie umieszcza materiał kościotwórczy na dnie zatoki szczękowej.

Metoda zamknięta polega na uzyskaniu dostępu do zatoki szczękowej w miejscu, w którym znajdował się ząb. Ta metoda pozwala na podniesienie dna zatoki szczękowej w sposób mniej inwazyjny lecz nie jest zalecana w przypadku pokaźnych zaników kostnych u pacjenta.

 

Resekcja wierzchołka korzenia

 

Resekcja wierzchołka korzenia zęba jest zalecanym zabiegiem w momencie gdy niemożliwe jest wyleczenie zęba przy pomocy powtórnego leczenia kanałowego bądź też patologiczne zmiany w danym zębie uniemożliwiają jego poprawne wyleczenie. Infekcje w jego obrębie są czynnikiem powodującym torbiele czy liczne ropnie. Resekcja wierzchołka korzenia rozpoczyna się od nacięcia błony śluzowej oraz wycięcia okienka kostnego, tak aby możliwe było dostanie się do korzenia. Następnie do odcięcia wierzchołka korzenia wraz z usunięciem powstałych wokół niego zmian zapalnych. Resekcja wierzchołka bywa także traktowana jako jedna z opcji na uratowanie zęba przed koniecznością ekstrakcji zęba.

Hemisekcje zębów

 

Hemisekcje zębów wykonywane są w przypadku wystąpienia nieodwracalnych patologicznych zmian w obrębie zęba. Sama hemisekcja polega na usunięciu połowy korony zęba wraz z odpowiadającym mu korzeniem. Pozwala ona na zachowanie zdrowej części elementu uzębienia, bez konieczności ekstrakcji zęba. Jej wykorzystanie jest uzasadnione, gdy dojdzie do uszkodzeń pojedynczych korzeni zęba, w przypadku urazów mechanicznych takich jak złamania samej korony, lecz chirurg może zalecić wykonanie hemisekcji, gdy ząb zostanie zaatakowany przez głęboką próchnicę czy też był przedmiotem niewłaściwie wykonanego leczenia kanałowego. Po jej wykonaniu ząb zostanie odbudowany przy pomocy dostępnych rozwiązań protetycznych.