Lublin 20-855 ul. Melomanów 1 lok 3 81 759 55 09

Pantomogram

 

Pantomogram to skrócona nazwa zdjęcia rentgenowskiego panoramicznego. Jego wyniki pozwalają na niezwykle dokładne obejrzenie struktury zębów, szczęki, żuchwy, jak i samego stawu skroniowo-żuchwowego. Pozwala on w bardzo dokładny sposób określić faktyczny stan zdrowia tych obszarów, jak i wykryć wszystkie niewidoczne gołym okiem zmiany chorobowe. To także idealne rozwiązanie, jeżeli stomatolog podejrzewa nieprawidłowości w budowie wspomnianych wcześniej struktur.

Wskazania do pantomografii

 

Lekarz może zalecić wykonanie badania pantomograficznego w następujących przypadkach:

 • Konieczność przeprowadzenia leczenia ortodontycznego
 • Wystąpienie kamicy ślinianek
 • Obecność zróżnicowanych chorób przyzębia
 • Wystąpienie urazów szczęki
 • Konieczność przygotowania do zabiegu ekstrakcji zębów, ze szczególnym uwzględnieniem ekstrakcji zębów ósmych
 • Przygotowanie do zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego, stanowiącego świetną podstawę pod dalszą odbudowę protetyczną.

 

Przygotowanie i przebieg zabiegu

 

Badanie pantomograficzne pod względem jego przebiegu stosunkowo nie różni się bardzo od tradycyjnego badania przy pomocy promieniowania RTG. W przypadku stomatologii głowa pacjenta jest umieszczana pod aparatem, a badan osoba proszona jest o przytrzymanie zębami specjalnej wkładki. Z uwagi na działanie promieniowania, na nienaświetlony obszar ciała pacjent nakłada specjalną kamizelkę. Następnym krokiem jest prześwietlenie głowy przy pomocy promieni RTG, a otrzymany obraz jest skanowany w taki sposób, aby jego jakość była maksymalnie zadowalająca. Aby zabieg przyniósł pożądane efekty, badany pacjent nie może się ruszać przez cały czas potrzebny na wykonanie badania. Niezbędne jest także zdjęcie wszystkich metalowych przedmiotów, takich jak kolczyki, naszyjniki czy także wyjęcie z jamy ustnej protez zębowych.

 

Tomografia komputerowa 3D

 

Tomografia komputerowa zębów szczęki górnej lub dolnej jest jednym z najbardziej pomocnych narzędzi we współczesnej stomatologii, zwłaszcza gdy mowa o planowaniu skomplikowanego leczenia. Jest to standardowo stosowane rozwiązanie, które jest nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla zdrowia pacjenta (stosowana dawka promieniowania jest znacznie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych urządzeń).

Zastosowania tomografii komputerowej zębów w stomatologii

Stomatologia już od dość długiego czasu korzysta z tego, co oferuje tomografia komputerowa. Poza istotnym skróceniem czasu przeprowadzenia badania uzyskany model trójwymiarowy pozwala na znacznie lepsze przygotowanie do wykonania zabiegu. Niezależnie czy wynik badania zostanie przekazany do analizy implantologowi, czy chirurgowi stomatologicznemu — specjalista ten będzie mógł poznać specyfikę rozmieszczenia tkanek w jamie ustnej pacjenta i będzie w stanie zdiagnozować nawet najbardziej skomplikowane przypadku patologii jamy ustnej. Należy także wspomnieć o tym, że dzięki tak celnej diagnostyce znacznie wzrasta bezpieczeństwo pacjenta.

 

Zalety badań tomograficznych 3D

 

Do zalet badania tomograficznego 3D możemy zaliczyć:

 • Nieinwazyjność i bezbolesność badania
 • Istotne skrócenie czasu wykonywania badania, wraz z mniejszą dawką promieniowania rentgenowskiego
 • Tomograf oferuje obrazowanie 3D, przez co stanowi świetne przygotowanie do wielu inwazyjnych zabiegów
 • Możliwość uzyskania równoczesnego obrazu tkanek kostnych i miękkich
 • Zwiększona rozdzielczość i dokładność uzyskanych rezultatów w porównaniu z tradycyjnymi badaniami radiowizjografii.

Badania za pomocą Tomografii komputerowej 3D stanowią nieoceniona pomoc w diagnostyce takich dziedzin stomatologii jak:

 • implantologia,
 • endodoncja,
 • ortodoncja,
 • chirurgia stomatologiczna.