MDental Lublin

Próchnica zębów to częsty problem, z którym boryka się wiele osób – niezależnie od wieku. Prawidłowa higiena jamy ustnej, systematyczne przeglądy profilaktyczne oraz wczesne wykrywanie próchnicy pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji i zachować zęby w dobrym stanie. Niestety, niekiedy postępująca próchnica prowadzi do powstawania ubytków. Bagatelizowanie tej dolegliwości może skutkować rozwojem innych schorzeń w obrębie jamy ustnej, jak paradontoza czy utraty uzębienia. Najpopularniejszą metodą leczenia ubytków próchniczych jest stosowanie wypełnienia kompozytowego. Co to jest i ile kosztuje wypełnienie zęba? Wyjaśniamy poniżej!

Wypełnienie kompozytowe – co to jest?

Wypełnienie kompozytowe to specjalistyczny materiał, który stosowany jest w leczeniu próchnicy i odbudowywaniu powstałych w zębach dziur. To rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, ze względu na estetyczne i funkcjonalne właściwości. W odróżnieniu od wypełnień amalgamatowych, stosowanych dawniej, wypełnienie kompozytowe dopasowuje się do koloru zębów pacjenta i jest niemal niewidoczne.

W skład materiału kompozytowego wchodzi mieszanka żywic syntetycznych i drobne cząsteczki wypełniaczy mineralnych, jak krzemionka lub szkło. Największą zaletą kompozytu stomatologicznego jest jego elastyczność. Umożliwia ona swobodne modelowanie wypełnienia, aby odwzorować kształt naturalnego zęba. Dodatkowo, materiał ten dobrze przylega do zęba, chroniąc go przed ponownym zakażeniem próchnicą. Jest również wytrzymały, odporny na ścieranie czy żucie i może służyć przez wiele lat.

Kiedy stosuje się wypełnienie kompozytowe?

Wypełnienie kompozytowe swoje zastosowanie znajduje w wielu sytuacjach, gdy ząb wymaga ochrony przed dalszymi uszkodzeniami lub rekonstrukcji. Kiedy wykorzystywany jest kompozyt stomatologiczny?

  • Leczenie próchnicy – wypełnianie ubytków próchniczych,
  • Odbudowa zębów po urazach – przywrócenie dawnego wyglądu zębom uszkodzonym (np. wskutek urazu mechanicznego),
  • Zamykanie przerw między zębami – korekta diastemy,
  • Poprawa kształtu zębów – nadanie zębom bardziej estetycznego kształtu i wyglądu,
  • Wymiana starych wypełnień – zmiana dawnych wypełnień amalgamatowych na estetyczne wypełnienia kompozytowe.

Jak wygląda zabieg wypełniania kompozytowego zęba?

Zabieg zakładania wypełnienia kompozytowego zęba nie jest skomplikowany i można przeprowadzić go w każdym gabinecie stomatologicznym. Pierwszym etapem jest ocena stanu zęba przez specjalistę. Zwykle ubytki widoczne są gołym okiem, niekiedy wymagane jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić ich głębokość. Jeżeli potrzebne jest oczyszczenie zęba z próchnicy, stomatolog przystępuje do borowania, które usuwa zmienione chorobowo tkanki.

Dla zapewnienia najlepszych warunków do pracy, lekarz izoluje ząb od reszty jamy ustnej, aby chronić go przed wilgocią oraz aplikuje specjalistyczny kwas, tworzący na powierzchni zęba mikroskopijne rowki. Pozwala to uzyskać maksymalną przyczepność dla wypełnienia kompozytowego. Następnie na ząb nakładana jest warstwa kompozytu stomatologicznego, a wypełnienie jest modelowane, by jak najlepiej odtworzyć naturalny kształt i strukturę zęba. Każda warstwa wypełnienia jest utwardzana przy pomocy lampy emitującej światło UV. Daje to kompozytowi wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na koniec stomatolog koryguje kształt wypełnienia, aby pacjent nie odczuwał dyskomfortu podczas gryzienia i żucia, a także poleruje ząb, aby uzyskać połysk. W zależności od rozległości ubytku, cały zabieg trwa zwykle od pół do pełnej godziny.

Ile kosztuje wypełnienie zęba?

Trudne jest dokładne określenie, ile kosztuje wypełnienie zęba kompozytem stomatologicznym. Cena może być uzależniona od rozległości i ilości ubytków czy czasu potrzebnego na oczyszczenie zębów z próchnicy. Zwykle koszt wypełnienia kompozytowego jednego zęba wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na wyższą cenę wpływ może mieć rodzaj zastosowanego znieczulenia oraz ilość wykorzystanego podczas leczenia materiału.

Wypełnienie kompozytowe zęba – co to jest i ile kosztuje wypełnienie zęba? Podsumowanie

Stosowanie wypełnień kompozytowych zęba jest nowoczesnym i estetycznym sposobem redukowania ubytków, powstających zwykle w wyniku próchnicy. Wysoka elastyczność materiału umożliwia odwzorowanie pierwotnego kształtu zęba, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem. Proces wypełniania zębów kompozytem stomatologicznym jest szybki i bezbolesny, a jego koszt jest inwestycją w zdrowie i dobry stan zębów na długie lata.

Niezwykle ważne jest systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego w celu bieżącej oceny kondycji zębów i natychmiastowe podejmowanie leczenia, kiedy wykryte zostaną nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Lekceważenie problemów z próchnicą może doprowadzić do zaawansowanych uszkodzeń zębów, a nawet ich utraty, dlatego też tak ważna jest profilaktyka tego schorzenia oraz właściwa higiena jamy ustnej.

x

    zarezerwuj online!

    Zapraszamy do elektronicznej rezerwacji