MDental Lublin

Często Pacjenci, którzy zauważają niepokojące objawy w obrębie jamy ustnej, nie są pewni, do jakiego specjalisty stomatologii się udać. Każda dziedzina zajmuje się bowiem innym rodzajem dolegliwości, a niektóre z nich przenikają się między sobą i wzajemnie uzupełniają. W tym artykule chcemy przybliżyć, co to jest leczenie endodontyczne, co to jest endodoncja mikroskopowa, kto to jest endodonta oraz czym się zajmuje.

Endodoncja – co to jest?

Chociaż nazwa może wydawać się trudna, endodoncja jest profesjonalną, medyczną nazwą leczenia kanałowego. Ta nowoczesna gałąź stomatologii, którą jest endodoncja, pozwala na ratowanie zębów, które niegdyś byłyby skazane na usunięcie, czyli takich, których miazga została w znacznym stopniu uszkodzona lub obumarła. Możliwość skutecznego leczenia endodontycznego daje wykorzystanie nowoczesnego sprzętu.

Leczenie kanałowe zalecane jest w momencie, kiedy zapalenie miazgi zęba na skutek nieleczonej próchnicy jest w zaawansowanym stadium, które niekiedy objawia się bardzo silnym bólem. W niektórych przypadkach występuje tzw. zgorzel, czyli rozkład i martwica miazgi, którą powodują bakterie beztlenowe. Leczenie endodontyczne może poprzedzać wykonanie badania radiologicznego w celu dokładnego zlokalizowania obszaru, wymagającego interwencji endodonty.

Co to jest endodoncja i co to jest leczenie endodontyczne?

Inaczej mówiąc, jest to leczenie kanałowe, którego celem jest usunięcie stanu zapalnego, powodującego nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Zainfekowana, martwa miazga zostaje usunięta, a kanały zębowe dokładnie oczyszczone. Następnie specjalista wypełnia kanał zęba specjalnym kompozytem – gutaperką. Obecnie aplikowana jest ona w ciepłej formie, która lepiej wypełnia ząb w trudno dostępnych miejscach. Ostatnim krokiem jest zamknięcie zęba i odbudowa jego korony.

Endodoncja mikroskopowa – co to jest?

Wyjaśniliśmy już, co to jest endodoncja, więc czas odpowiedzieć na pytanie, co to jest endodoncja mikroskopowa. Zarówno endodoncja, jak i endodoncja mikroskopowa odnoszą się do leczenia kanałowego, ale różnią się zastosowaniem nowoczesnej technologii oraz precyzją wykonania zabiegu.

Endodoncja tradycyjna polega na leczeniu wnętrza zęba, czyli miazgi i kanałów korzeniowych, w celu usunięcia zainfekowanej tkanki i zapobiegania dalszym infekcjom. Leczenie to wymaga dokładnego oczyszczenia kanałów korzeniowych i ich późniejszego wypełnienia. Tradycyjne metody nie zawsze zapewniają pełną widoczność wszystkich kanałów korzeniowych, co w niektórych przypadkach może prowadzić do pominięcia zainfekowanych obszarów.

Endodoncja mikroskopowa wykorzystuje zaawansowaną technologię w postaci mikroskopu, który zapewnia znacznie większą dokładność diagnostyki i leczenia. Powiększenie i lepsze oświetlenie leczonego obszaru sprawia, że endodonta może zobaczyć struktury, które są zbyt małe, aby zauważyć je gołym okiem – takie jak dodatkowe kanały korzeniowe czy mikroskopijne ubytki. To pozwala na bardziej precyzyjne usunięcie zainfekowanej tkanki, dokładniejsze oczyszczenie i wypełnienie kanałów, co podnosi efektywność leczenia i w wielu przypadkach pozwala na zachowanie zęba.

Endodonta – kto to jest? Czym się zajmuje endodonta?

  1. Endodonta – kto to jest? Jest lekarzem dentystą, specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu problemów związanych z wnętrzem zęba, czyli miazgą zębową. Miazga znajduje się w centralnej części zęba i składa się z nerwów, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej.

  2. Czym się zajmuje endodonta? Głównym zabiegiem, który wykonuje jest leczenie kanałowe oraz leczenie kanałowe pod mikroskopem, którego celem jest usunięcie zakażonej miazgi zęba, co może uratować go przed ekstrakcją i złagodzić ból.

To, czym się zajmuje endodonta nie ogranicza się jednak tylko do leczenia endodontycznego. W ramach tej specjalizacji, endodonta może:

  • diagnozować i leczyć zęby, które uległy uszkodzeniu na skutek urazu, pęknięcia lub odłamania, co może obejmować leczenie kanałowe lub inne zabiegi endodontyczne w celu ocalenia zęba,
  • wykonywać ponowne leczenie kanałowe, gdy wcześniejsze nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub gdy ząb ponownie ulegnie infekcji,
  • przeprowadzać resekcję wierzchołka, czyli usuwać chirurgicznie część korzenia zęba i zainfekowanego obszaru wokół niego,
  • diagnozować trudne do identyfikacji przyczyny bólu zęba, w tym ból pochodzący z różnych źródeł.

Endodonta to specjalista, który po zdobyciu ogólnego wykształcenia stomatologicznego, przechodzi dodatkowe wieloletnie szkolenie specjalistyczne skupiające się na technikach diagnostycznych, chirurgicznych i leczniczych związanych z wnętrzem zęba. Specjalistyczna wiedza i umiejętności sprawiają, że endodonci są w stanie skutecznie leczyć zęby, które w przeciwnym razie musiałyby zostać usunięte, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania naturalnego uśmiechu i pełnej funkcjonalności jamy ustnej.

Co to jest endodoncja? Ile trwa leczenie endodontyczne?

Po odpowiedzi na pytania, co to jest endodoncja, co to jest leczenie endodontyczne oraz czym się zajmuje endodonta, przyszedł czas na odpowiedź na równie nurtujące pytanie – ile trwa leczenie kanałowe?

Długość leczenia endodontycznego trudno jest jednoznacznie określić i zależy ona od kilku czynników. Po pierwsze, bardzo istotny jest stan zęba – im bardziej zainfekowana jest jego miazga, tym oczyszczanie będzie dłuższe. Drugą ważną kwestią jest liczba kanałów zębowych, ponieważ ich większa ilość może wydłużyć czas trwania zabiegu. Warto jednak zaznaczyć, że nowoczesne metody leczenia endodontycznego oraz wykorzystanie mikroskopu sprawia, że zwykle potrzebna jest tylko jedna wizyta u specjalisty i jest ono krótsze niż standardowe leczenie.

Co to jest leczenie endodontyczne? Czy leczenie kanałowe boli?

Oprócz tego, czym się zajmuje endodonta, co to jest leczenie endodontyczne i co to jest endodoncja mikroskopowa, Pacjentów interesuje także aspekt bólu przy wykonywanym zabiegu.
Leczenie kanałowe ma na celu usunięcie dyskomfortu związanego z zainfekowaną lub uszkodzoną miazgą, a sama procedura jest zwykle przeprowadzana przy użyciu znieczulenia miejscowego, dzięki czemu jest praktycznie bezbolesna. Pacjenci mogą odczuwać lekki nacisk podczas wykonywania zabiegu, ale nie powinni doświadczać właściwego, silnego bólu.

Natomiast odczucia po leczeniu kanałowym mogą się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności. Kiedy znieczulenie przestaje działać, niektórzy Pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort, tkliwość lub łagodny ból w obszarze leczonego zęba i otaczających tkanek. Jest to jednak zazwyczaj tymczasowe i można to łatwo kontrolować za pomocą zaleconych przez endodontę leków przeciwbólowych.

Ból po leczeniu kanałowym powinien stopniowo ustąpić – zwykle w ciągu kilku dni. Jeśli mimo upływu czasu ból utrzymuje się lub jest silny, należy skontaktować się ze specjalistą, ponieważ może to wskazywać na potrzebę podjęcia dodatkowego leczenia lub diagnostyki.

Co to jest endodoncja mikroskopowa, kto to jest endodonta i co to jest leczenie endodontyczne? Podsumowanie

Endodoncja to obszerna gałąź stomatologii, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom przyczynia się do ratowania zębów, które inaczej wymagałyby usunięcia. Leczenie endodontyczne jest wbrew pozorom przystępniejsze cenowo, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę leczenia protetycznego lub implantologicznego, które często trzeba zastosować w przypadku ekstrakcji jednego lub kilku zębów.

W tym artykule odpowiedzieliśmy na podstawowe pytania, które zadają Pacjenci: co to jest endodoncja, co to jest endodoncja mikroskopowa, kto to jest endodonta i czym się zajmuje oraz co to jest leczenie endodontyczne. Bardzo ważne jest, aby konsultować ze specjalistą wszelkie niepokojące objawy w obrębie jamy ustnej, aby uniknąć rozprzestrzenienia się próchnicy i innych schorzeń. Bagatelizowanie problemu może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci silnie odczuwanego bólu i kosztownego leczenia.

x

    zarezerwuj online!

    Zapraszamy do elektronicznej rezerwacji