Stomatologia zachowawcza, nazywana także stomatologią ogólną, to bez wątpienia najpopularniejsza usługa w gabinecie dentysty i jedna z podstawowych dziedzin stomatologii. Wielu Pacjentów uważa, że dotyczy ona głównie przeprowadzania zabiegów leczenia próchnicy oraz profilaktycznych w obrębie jamy ustnej. Jednak to, co obejmuje stomatologia zachowawcza jest znacznie szersze. Leczenie ubytków, usuwanie kamienia nazębnego czy redukowanie dolegliwości związanych z nadwrażliwością zębów to tylko część działań wykonywanych w ramach stomatologii ogólnej. Czym się zajmuje stomatologia zachowawcza?
Co to jest stomatologia zachowawcza?
Odpowiedź na pytanie, co to jest stomatologia zachowawcza jest dość prosta. Mówiąc ogólnie, jest to szereg zabiegów w obrębie jamy ustnej, które mają na celu leczenie i profilaktykę chorób zębów, takich jak próchnica i powstałych w związku z nią ubytków. Jednocześnie, stomatologia zachowawcza dużą wagę przykłada do jak najmniejszej ingerencji w naturalną strukturę zębów, stąd nacisk na profilaktykę zdrowego uśmiechu już od najmłodszych lat.
To, co obejmuje stomatologia zachowawcza, to także edukacja na temat zdrowych nawyków żywieniowych i prawidłowej higieny jamy ustnej. Codzienne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz zdrowa dieta pozwalają ograniczyć gromadzenie się płytki bakteryjnej, prowadzącej do rozwoju uszkadzającego szkliwo mechaniczne kamienia nazębnego. Nieusuwana płytka nazębna zakwasza środowisko w ustach, z kolei kwaśne środowisko uszkadza szkliwo, co może prowadzić do wystąpienia próchnicy.
Stomatologia zachowawcza – co obejmuje?
Czym się zajmuje stomatologia zachowawcza? Wbrew pozorom, ta dziedzina stomatologii posiada dość szeroki zakres, w którego skład wchodzą:
- diagnostyka i profilaktyka (wczesne wykrywanie i zapobieganie chorobom jamy ustnej, w tym próchnicy – regularne przeglądy, profesjonalne czyszczenie zębów, fluoryzacja oraz edukacja Pacjentów na temat odpowiedniej higieny jamy ustnej),
- leczenie próchnicy (usunięcie zainfekowanej tkanki zębowej i odbudowa zęba przy użyciu specjalistycznych materiałów wypełniających, które są estetycznie dopasowane do koloru zęba),
- endodoncja (leczenie kanałowe, stosowane w ramach stomatologii zachowawczej do usunięcia zainfekowanej miazgi zębowej i oczyszczenia kanałów korzeniowych, co pozwala na ocalenie zęba, który w innym wypadku musiałby zostać usunięty),
- odbudowa zębów za pomocą wypełnień czy koron (przywrócenie zębom utraconej struktury i funkcji po ubytkach próchnicowych czy urazach).
Warto wspomnieć, że współczesne metody diagnostyki i leczenia w ramach stomatologii ogólnej mogą zostać przeprowadzone w bardzo krótkim czasie i raczej nie sprawiają Pacjentom dyskomfortu, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod znieczulenia.
Stomatologia zachowawcza – co to jest i jaką rolę odgrywa higienizacja?
Zadaniem stomatologii zachowawczej jest utrzymanie zdrowia i pełnej funkcjonalności zębów, a więc zachowanie zębów w dobrej kondycji na długie lata. Ogromną rolę w tym procesie odgrywa profilaktyka oraz idące za nią zabiegi higienizacyjne. Zaliczamy do nich:
- skaling – usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy skalera, emitującego ultradźwięki,
- piaskowanie – mechaniczne czyszczenie zębów za pomocą tłoczonej pod wysokim ciśnieniem substancji, zawierającej drobinki czyszczące,
- polerowanie – rozprowadzenie na powierzchni zębów pasty polerującej,
- lakierowanie – nałożenie na szkliwo zębów lakieru bogatego we fluor, który ma działanie wzmacniające i przeciwpróchnicze.
Przeprowadzanie higienizacji jamy ustnej zalecane jest przynajmniej dwa razy do roku, podobnie jak wizyta kontrolna w gabinecie dentysty. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie próchnicy pozwala ją w pełni wyleczyć. Bagatelizowany problem staje się trudniejszy do wyeliminowana, zwłaszcza gdy ubytki są duże, doszło do infekcji w obrębie miazgi zęba lub próchnica rozprzestrzeniła się na inne zęby. Takie przypadki wymagają nie tylko więcej czasu na wyleczenie, ale niosą za sobą także znacznie wyższe koszty. Co więcej, w niektórych sytuacjach zajęty próchnicą ząb nie nadaje się już do doraźnego leczenia i jedyną możliwością jest jego ekstrakcja. Wizyty u specjalisty nie można odkładać, kiedy pojawiają się przebarwienia, ubytki, ból zęba lub obrzęk dziąseł. Podjęcie leczenia stomatologicznego natychmiast pozwoli zapobiegać dalszemu rozwojowi próchnicy i innych schorzeń.
Stomatologia zachowawcza – co jeszcze leczy?
Chociaż rozpoznawanie, leczenie i profilaktyka próchnicy to główne obszary działania stomatologii ogólnej, to czym się zajmuje stomatologia zachowawcza sięga także innych dolegliwości. W jej ramach przeprowadza się również leczenie nadwrażliwości zębów i krwawienia dziąseł, leczenie kanałowe, leczenie zębów po urazach czy odbudowę koron uszkodzonych zębów.
Podsumowanie
Nasz artykuł odpowiada na podstawowe pytania odnośnie jednej z najbardziej popularnych dziedzin stomatologii. Co to jest stomatologia zachowawcza? Czym się zajmuje i co obejmuje stomatologia zachowawcza?
Świadomość na temat prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnie przeprowadzanych wizyt kontrolnych i zabiegów higienizacyjnych pozwala Pacjentom cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez długi czas. Warto kontrolować stan swoich zębów, aby móc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości oraz skomplikowanego leczenia, które może być mniej efektywne i bardzo kosztowne. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne oraz systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego są prostą receptą na zdrowe zęby i ich estetyczny wygląd.