Choroby dziąseł i przyzębia to poważny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Bagatelizowanie ich objawów, jak obrzęk i krwawienie dziąseł czy ból zębów o różnym nasileniu, może prowadzić do wystąpienia dolegliwości zdrowotnych w obrębie całego organizmu – nie tylko w jamie ustnej. Bardzo ważna jest więc szybka reakcja na niepokojące sygnały i udanie się do specjalisty, który pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie. Specjalistą w chorobach dziąseł i przyzębia jest właśnie periodontolog. Kto to jest i co leczy periodontolog? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Periodontolog – kto to jest i co leczy?
Periodontolog jest lekarzem stomatologiem, którego specjalnością jest profilaktyka, diagnozowanie i leczenie chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Przyzębie jest zespołem struktur, których celem jest utrzymanie zębów w kości szczęki i żuchwy i zapewnienie im stabilności. Do jego głównych elementów należą dziąsła, więzadła przyzębne i kość wyrostka zębodołowego. Periodontolog jest stomatologiem, który posiada ogólną wiedzę z zakresu zdrowia jamy ustnej, ale także specjalistyczne umiejętności w leczeniu schorzeń w obrębie przyzębia.
Czym się zajmuje periodontolog?
Jak wspominaliśmy, zakres działań periodontologa obejmuje nie tylko zęby, ale także dziąsła i przyzębie. Czym się zajmuje periodontolog?
Najbardziej powszechną dolegliwością, którą leczy ten specjalista, jest paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia. To schorzenie, jeśli nie jest leczone, może doprowadzić do ruchomości, a nawet utraty zębów. Innymi, równie często występującymi chorobami, są zapalenie dziąseł oraz choroby błony śluzowej jamy ustnej.
Periodontolog przeprowadza również różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, takie jak kiretaż zamknięty lub otwarty, operacje regeneracyjne tkanek przyzębia lub przeszczepy dziąseł.
Niekiedy pomoc periodontologa jest niezbędna w innych dziedzinach stomatologii – protetyce lub ortodoncji. Współpraca z innymi specjalistami pozwala otoczyć pacjenta kompleksową opieką, a wyeliminowanie chorób dziąseł i przyzębia jest konieczne przed procedurą implantacji zębów lub założeniem aparatu ortodontycznego.
Periodontolog – co leczy i kiedy udać się do jego gabinetu?
Wiedza o tym, czym zajmuje się periodontolog może pomóc rozpoznać potrzebę umówienia wizyty w jego gabinecie. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Pierwszym widocznym sygnałem, że z dziąsłami dzieje się coś niedobrego, jest ich krwawienie podczas codziennego szczotkowania lub nitkowania zębów. Krwawienie może być objawem zapalenia dziąseł, które nieleczone może przekształcić się w paradontozę. Jeśli występuje także ruchomość zębów, jest to znak, że paradontoza jest już w zaawansowanym stadium, a wizyta u specjalisty nie może czekać.
Kolejną sytuacją, wartą skonsultowania z periodontologiem, jest ból, obrzęk oraz zaczerwienienie dziąseł. To objawy stanu zapalnego, który wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Podobnie jak cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych, prowadzące do silnej nadwrażliwości zębów. W takim przypadku potrzebne jest szybkie działanie, aby zapobiec rozwojowi poważniejszych problemów.
Wielu pacjentów boryka się także ze wstydliwą dolegliwością, jaką jest przewlekle występujący, nieświeży oddech. Jeżeli nie znika on nawet mimo regularnego mycia zębów i dbałości o higienę jamy ustnej, może być oznaką rozwijającej się choroby przyzębia. Bakterie nagromadzone w kieszonkach dziąsłowych przyczyniają się do uwalniania nieprzyjemnego zapachu, a stan ten wymaga interwencji periodontologa.
Periodontolog – kto to jest i czym się zajmuje? Co leczy periodontolog? Podsumowanie
Przyzębie pełni fundamentalną rolę w utrzymaniu zębów w łuku zębowym oraz zachowaniu ich w zdrowiu i dobrej kondycji. Periodontolog jest specjalistą, którego wiedza i umiejętności w zakresie chorób przyzębia pozwalają leczyć różnorakie przypadłości, jak paradontoza, krwawienie dziąseł czy nieświeży oddech. Regularne wizyty w jego gabinecie mogą zapobiec ich rozwojowi na wczesnym etapie oraz uchronić pacjentów przed przykrymi konsekwencjami.
Zaniedbanie zdrowia dziąseł może prowadzić do poważnych problemów, które mają wpływ nie tylko na zęby, ale także na ogólny stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować niepokojących objawów. Jeśli się pojawią, konieczna jest konsultacja z periodontologiem, który pomoże zdiagnozować problem i zaproponuje odpowiednie leczenie.
Zdrowe dziąsła to bez wątpienia fundament zdrowego uśmiechu. Profilaktyka, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz profesjonalna opieka periodontologiczna to klucz do zachowania mocnych zębów przez długie lata.