Próchnica zębów jest niezwykle powszechną chorobą, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej wpływ na zęby jest bardzo niekorzystny, a rozwój może przyczynić się do uszkodzeń struktury zęba, występowania bólu, a w ekstremalnych przypadkach nawet do jego utraty. Prawidłowa higiena jamy ustnej, regularne wizyty profilaktyczne w gabinecie stomatologa oraz reagowanie na pierwsze objawy próchnicy pomagają w zapobieganiu i skutecznym leczeniu tego problemu. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak leczyć próchnicę, czy leczenie próchnicy boli oraz ile kosztuje i ile trwa leczenie próchnicy.
Czym jest próchnica zębów?
Próchnica zębów to choroba, która polega na stopniowym niszczeniu tkanek zęba przez kwasy wytwarzane z udziałem bakterii obecnych w jamie ustnej. Początkowo, proces ten ma miejsce na powierzchni szkliwa, jednak z czasem może przenikać głębiej. Dotarcie do zębiny i miazgi powoduje znaczne uszkodzenie, które odczuwane jest w postaci bólu zęba. Odpowiedzialne za próchnicę bakterie żywią się resztkami jedzenia, zwłaszcza cukrami, których metabolizm wytwarza kwas. Występowanie kwasów prowadzi natomiast do demineralizacji szkliwa, które staje się bardziej podatne na naruszenia. Powstanie wyraźnych ubytków może poprzedzać pojawienie się plam w jasnożółtym lub jasnobrązowym kolorze.
Jak leczyć próchnicę zębów? Ile trwa leczenie próchnicy?
Próchnica rozwija się stopniowo i początkowo nie daje żadnych objawów. Wczesne stadium choroby, w postaci wspomnianych wyżej plam, może być odwracalne. Zastosowanie fluoru i dodatkowych środkowych higienizacyjnych umożliwia cofnięcie próchnicy. Jeśli jednak zostanie zignorowana, niszczenie struktury zębów postępuje, prowadząc do tworzenia ubytków, a w konsekwencji do stanu zapalnego i dolegliwości bólowych.
Jeśli próchnica doprowadziła już do powstania ubytku, konieczne jest jego wypełnienie. Zabieg ten polega na usunięciu uszkodzonych tkanek zęba i wypełnieniu powstałej luki specjalnym materiałem, najczęściej kompozytem. Cały proces jest stosunkowo krótki – zależnie od liczby ubytków, wizyta u stomatologa może trwać od 30 minut do godziny.
Jak leczyć próchnicę w zaawansowanym stadium? Gdy próchnica dotarła już do miazgi zęba, niezbędne może się okazać leczenie kanałowe. To bardziej skomplikowany zabieg, który opiera się na usunięciu zakażonej miazgi, dokładnym oczyszczeniu kanałów zębowych, a następnie ich wypełnieniu. Ten rodzaj leczenia zwykle wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologa, a czas trwania procedury zależy od liczby korzeni zęba i stopnia zaawansowania infekcji.
W skrajnych przypadkach, kiedy ząb jest już zbyt zniszczony, aby skutecznie go leczyć, jedyną opcją może być jego ekstrakcja. Usunięcie zęba może wiązać się z koniecznością zastosowania odbudowy protetycznej, takiej jak mosty lub implanty, aby przywrócić jamie ustnej pełną funkcjonalność.
Ile trwa leczenie próchnicy?
To, ile trwa leczenie próchnicy, zależy od kilku kluczowych czynników. Przede wszystkim, od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku plam lub drobnych ubytków, uporać z dolegliwością można się już podczas jednej wizyty u stomatologa. Skomplikowane leczenie kanałowe, konieczność usunięcia zębów i leczenie protetyczne może trwać natomiast nawet kilka tygodni.
Czy leczenie próchnicy boli?
Wielu pacjentów w różnym wieku zastanawia się, czy leczenie próchnicy boli. Niekiedy, strach przed bólem powstrzymuje ich przed podjęciem leczenia stomatologicznego, nawet jeśli dotykają ich przykre dolegliwości, jak ból zębów czy występowanie nieświeżego oddechu. Czy leczenie próchnicy boli i faktycznie jest się czego obawiać? Odpowiedź brzmi: nie. Nowoczesna stomatologia oferuje szereg metod, które minimalizują ból i dyskomfort podczas zabiegów.
Większość zabiegów stomatologicznych, w tym leczenie próchnicy, przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Aplikowane jest ono w okolicy leczonego zęba, a jego zastosowanie całkowicie eliminuje ból podczas wiercenia, usuwania tkanek i wypełniania ubytku. Bardzo wrażliwi pacjenci mogą zdecydować się także na sedację, czyli podanie leków uspokajających.
Ile kosztuje leczenie próchnicy?
Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje leczenie próchnicy, nie jest jednoznaczna. Wszystko uzależnione jest od tego, jaka metoda leczenia jest wymagana, jaki jest stan zębów oraz jak zaawansowana jest próchnica.
Wczesne stadia próchnicy leczyć można za pomocą fluoryzacji zębów, której koszt waha się zazwyczaj od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Na koszt wypełnienia zęba wpływ ma zastosowany materiał. Wypełnienie kompozytowe, które jest estetyczne i dopasowane do koloru zęba, zwykle kosztuje więcej niż rzadziej obecnie używane i bardziej widoczne wypełnienie amalgamatowe.
Leczenie kanałowe jest bardzo skuteczne, jednak dość drogie. Ostateczny koszt uzależniony jest od liczby kanałów zębowych oraz skomplikowania całej procedury. Niekiedy jednak leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i konieczna jest ekstrakcja zęba, której koszt wynosi zwykle kilkaset złotych.
Jak można zauważyć, dokładne określenie, ile kosztuje leczenie próchnicy nie jest możliwe, ponieważ na finalną cenę wpływ ma wiele różnych czynników. Systematyczne odwiedzanie gabinetu stomatologa z pewnością pozwoli jednak uniknąć kosztownych zabiegów w przyszłości.
Jak leczyć próchnicę zębów? Ile trwa i ile kosztuje leczenie próchnicy? Podsumowanie
Próchnica zębów jest dość poważnym problemem zdrowotnym i może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych konsekwencji, jeżeli nie zostanie wykryta i leczona. Wczesna diagnoza próchnicy i podjęcie odpowiedniego leczenia są kluczem do utrzymania zębów w zdrowiu na długie lata. Nowoczesne metody radzenia sobie z tą chorobą sprawiają, że próchnicy można pozbyć się skutecznie i bezboleśnie. Regularne przeglądy profilaktyczne jamy ustnej oraz dbałość o prawidłową higienę jamy ustnej umożliwiają zapobieganie nieprzyjemnym konsekwencjom tego często spotykanego schorzenia.